A.C.T. Staff

A.C.T. Staff

Carey Perloff

Artistic Director

Peter Pastreich

Executive Director

Melissa Smith

Conservatory Director

James Haire   Producing Director Emeritus

ARTISTIC

Andy Donald   Associate Artistic Director
Michael Paller   Dramaturg
Janet Foster   Director of Casting and Artistic Associate
Allie Moss   Artistic Associate
Ken Savage   Associate Producer
Nora Zahn   Artistic Fellow

Resident Artists
Anthony Fusco
Domenique Lozano

Associate Artists
Marco Barricelli, Olympia Dukakis, Giles Havergal, Bill Irwin, Steven Anthony Jones, Andrew Polk, Tom Stoppard, Gregory Wallace, Timberlake Wertenbaker

Playwrights
Pamela Gray, Qui Nguyen, Suzan-Lori Parks, Carey Perloff and Paul Walsh, Harold Pinter, William Shakespeare, Simon Stephens, Bess Wohl

Directors
Hal Brooks, Jaime Castañeda, Rachel Chavkin, Liz Diamond, Sheryl Kaller, Domenique Lozano, Carey Perloff

Choreographers
Val Caniparoli, Josh Prince

Composers/Orchestrators
David Coulter, Shammy Dee, Paul Scott Goodman

Musical Directors
Daniel Feyer

Designers
Brendan Aanes   Sound Design
Jessie Amoroso   Costume Design
John Arnone   Scenic Design
Nina Ball   Scenic Design
Beaver Bauer   Costume Design
Brian Bembridge   Scenic Design
Candice Donnelly   Costume Design
Tilly Grimes   Costume Design
Robert Hand   Lighting Design
Gertjan Houben   Lighting Design
Alex Jaeger   Costume Design
Riccardo Hernandez   Scenic Design
James F. Ingalls   Lighting Design
Mike Inwood   Lighting Design
Laura Jellinek   Scenic Design
Wen-Liang Liao   Lighting Design
Chris Lundahl   Video Design
Stowe Nelson   Sound Design
Meg Neville   Costume Design
Alexander V. Nichols   Scenic & Lighting Design
David Israel Reynoso   Scenic & Costume Design
Jake Rodriguez   Sound Design
Nancy Schertler   Lighting Design
Darron L. West   Sound Design
Robert Wierzel   Lighting Design
Tal Yarden   Video Design
Yi Zhao   Lighting Design

Coaches
Nancy Benjamin   Voice, Text, and Dialect
Daniel Feyer   Music
Stephen Buescher   Movement
Danielle O’Dea   Fights
Lisa Anne Porter   Voice, Text, and Dialect
Jonathan Rider   Fights

PRODUCTION

Audrey Hoo   Production Manager
Robert Hand   Associate Production Manager
Jack Horton   Associate Production Manager
Chris Lundahl   Design and Production Associate
Michelle Symons   Assistant Production Manager
Walter Ryon   Conservatory Production Manager
Maggie Manzano   Conservatory Production and
                               Stage Management Coordinator

Haley Miller   Conservatory Design & Production Coordinator
Spencer Jorgensen   Production Fellow

Stage Management
Elisa Guthertz   Head Stage Manager
Deirdre Rose Holland   Stage Manager
Marcy Reed Stage Manager
James Steele Stage Manager
Karen Szpaller   Stage Manager
Dani Bae   Assistant Stage Manager                         Christina Hogan   Assistant Stage Manager                         
Christina Larson   Assistant Stage Manager                        
Megan McClintock   Assistant Stage Manager
Leslie M. Radin   Assistant Stage Manager
Hal Day   Production Assistant                                                
Miranda Campbell   Stage Management Fellow
Erin Sweeney   Stage Management Fellow
Bri Owens   Stage Management Fellow

Prop Shop
Ryan L. Parham   Supervisor
Abo Greenwald    Assistant

Costume Shop

Jessie Amoroso   Costume Director
Callie Floor   Rentals Manager
Keely Weiman   Build Manager/Draper
Jef Valentine   Inventory Manager
Maria Montoya   Head Stitcher
Kelly Koehn   Accessories & Crafts Artisan
Chanterelle Grover   First Hand
Victoria Mortimer   Costume Fellow
Alexandra Shier Perry   Costume Fellow
Tessanella DeFrisco   Costume Fellow
Bree Dills   Costume Fellow


Wig Shop
Lindsay Saier  Wig Master
Melissa Kallstrom   Wig Supervisor

STAGE STAFF

The Geary
Miguel Ongpin   Head Carpenter
Suzanna Bailey   Head Sound
Mark Pugh   Head Properties
Daniel Swalec   Head Electrician
Colin Wade   Flyman
Mary Montijo   Wardrobe Supervisor
Diane Cornelius   Assistant Wardrobe Supervisor
Loren Lewis   Stage Door Monitor
Joe Nelson   Stage Door Monitor

The Strand
Patsy McCormack   Master Technician
Sarah Jacquez   Sound Engineer

ADMINISTRATION

Denys Baker   Administrative Project Manager
Coralyn Bond   Executive Assistant and Board Liaison

Human Resources
David Jackson   Human Resources Director
Alpa Shah Human   Resources Generalist

General Management
Amy Dalba   Associate General Manager
Sabra Jaffe   Interim Company Manager
Mia Carey   General/Company Management Fellow

FINANCE

Lawrence Yuan   Director of Finance
Sharon Boyce   Finance Associate
May Chin   Finance Associate
Matt Jones   Finance Associate

INFORMATION TECHNOLOGY

Thomas Morgan   IT Director
Joone Pajar   Network Administrator

OPERATIONS

Jamie McGraw   Associate Manager,
                          Facilities Operation & Security

Jeffrey Warren   Assistant Facilities Manager
Leopoldo Benavente   Facilities Crew Member
Curtis Carr, Jr.   Security
Victor Newman   Security
Jesse Nightchase   Security
Jaime Morales   Geary Cleaning Foreman
Jamal Alsaidi   Geary Cleaning Crew
Jeaneth Alvarado   Geary Cleaning Crew
Lidia Godinez   Geary Cleaning Crew

DEVELOPMENT

Caitlin A. Quinn    Director of Development
Tiffany Redmon   Deputy Director of Development
Bethany Herron   Associate Director of Development,
                                  Institutional Partnerships

Helen Rigby   Director of Legacy Giving
Jody Price   Director of Special Events
Sarah Armstrong   Donor Relations and
                                   Membership Manager
Renée Gholikely   Development Research
                                   and Prospect Manager

Champagne Hughes   Special Events Manager
Stephanie Swide   Development Operations Manager
Jordan Nickels   Development Assistant
Rachel Stuart   Development Fellow
Emily Remsen   Special Events Fellow
 

MARKETING & PUBLIC RELATIONS

Christine Miller   Acting Director of Marketing
Brad Amorosino   Senior Graphic Designer
Simone Finney   Digital Content Manager
Simon Hodgson   Publications Manager
Kevin Kopjak / Charles Zukow Associates   Public Relations
Diana Freeberg   Marketing Associate
Stefanie Shoemaker   Graphic Designer
Elspeth Sweatman    Publications Associate
Miranda Ashland   Marketing Fellow
Taylor Steinbeck   Publications Fellow
Tabriana Willard   Graphics Fellow

TICKET SERVICES

Ian Fullmer   Box Office Manager
Mark C. Peters   Subscriptions Manager
David Engelmann   Head Treasurer
Anthony Miller   Group Sales
Scott Tignor   Subscriptions Coordinator
Stephanie Arora   Subscriptions Coordinator
Andy Alabran   Treasurer
Hillary Bray   Treasurer
Peter Davey   Treasurer
Elizabeth Halperin   Treasurer
Alex Mechanic   Treasurer
Johnny Moreno   Treasurer
Katharine Torries   Treasurer

FRONT OF HOUSE

Kevin Nelson   Theater Manager
Chris Bahara   House Manager
Cara Chrisman   House Manager
David Whitman   House Manager
Leontyne Mbele-Mbong   Associate House Manager
Megan Murray   Associate House Manager
Genevieve Pabon   Associate House Manager
Tuesday Ray   Associate House Manager
Kevin Hoskins   Lead Bartender
Oliver Sutton   Security

Ushers
Susan Allen, Rodney Anderson, Branden Bowman
Serena Broussard, Danica Burt, Margaret Cahill
Jose Camello, Barbara Casey, Wendy Chang
Niyjale Cummings, Kathy Dere, John Doll, Larry Emms
Doris Flamm, Claire Gerndt, Blue Kesler
Ryszard Koprowski, Sharon Lee, Sadie Li, Joe MacDonald Val Mason, Sam Mesinger, Eileen Murphy, Megan Murray
Kathy Napoleone, Lily Narbonne, Brandie Pilapil
Mark Saladino, Steve Salzman, Walter Schoonmaker
Stephanie Somersille, Michael Sousa, Melissa Stern
Claire Tremblay, Dale Whitmill, Lorraine Williams  

Bartenders
Ramsey Abouremeleh, Shannon Amitin, Kimberly Anthony
Nic Candito, Forrest Choy, Bernadette Fons, Kadeem Harris
Anthony Hernandez, Kevin Hoskins, Caleb Lewis
Susan Monson, Haley Nielsen, Trever Pearson
Pete Pickens, Jeremy Rice, Atarah Richmond
Miki Richmond, Travis Rowland, Tracey Sylvester
Leonard Thomas, Cevie Toure, Robyn Williams

Strand Cafe
Rafael Monge   Cafe Manager
LaRina Hazel   Barista
Raj Paul Pannu   Barista

EDUCATION & COMMUNITY PROGRAMS

Elizabeth Brodersen   Director of Education &
                                      Community Programs

Jasmin Hoo   Associate Director of Education &
                                       Community Programs

Vincent Amelio   School and Community Programs 
                              Coordinator

Vanessa Ramos   ACTsmart Residencies Coordinator           
Stephanie Wilborn   Community Programs Coordinator
Elizabeth Halperin    Student Matinees
Lealani Drew Manuta   Education Programs Fellow
Nailah Harper-Malveaux   Community Producing Fellow
 

CONSERVATORY

Mark Jackson   Studio A.C.T. Director
Christopher Herold   Director of Summer Training Congress
Jack Sharrar, PhD   Director of Academic Affairs
Jerry Lopez   Director of Financial Aid
Dan Kolodny   Manager, Conservatory Operations
                        & Professional Development Training

Emily Hanna   Young Conservatory & Studio A.C.T.                                        Coordinator
Matt Jones    Bursar/Payroll Administrator
Vanessa Flores   Conservatory Associate,
                        Academic Programs

Ilyssa Ernsteen   Conservatory Fellow
Olga Korolev   Conservatory Fellow

MASTER OF FINE ARTS PROGRAM CORE FACULTY

Christine Adaire   Head of Voice
Nancy Benjamin   Co-Head of Voice and Dialects, Director
Stephen Buescher   Head of Movement, Director
Domenique Lozano   Acting, Director
Michael Paller   Director of Humanities, Director
Lisa Anne Porter   Co-Head of Voice and Dialects
Jack Sharrar, PhD   Theater History
Melissa Smith   Head of Acting, Director

M.F.A. PROGRAM ADJUNCT FACULTY

Milissa Carey    Singing, Director
Andy Donald   Arts Leadership
Julie Douglas   Improv
Daniel Feyer   Music Director, Accompanist
Janet Foster   Audition, Showcase
Giles Havergal   Director
Gregory Hoffman   Combat
Jasmin Hoo   Citizen Artistry
Mark Jackson   Devised Theater
Darryl Jones   Acting
Sean Kana   Singing
W. D. Keith   On-Camera Acting
Philip Charles MacKenzie   On-Camera Acting
Heidi Marshall   On-Camera Acting
Seana McKenna   Acting
Corrine Nagata   Dance
Caymichael Patten   Audition
Carey Perloff   Arts Leadership
Kari Prindl   Alexander Technique
Stacy Printz   Dance
Tiffany Redmon   Fundraising
Lindsay Saier   Stage Makeup
Ken Savage   Director
Elyse Shafarman   Alexander Technique
Liz Tenuto    Dance
Lisa Townsend   Director, Choreographer
James Wagner   Business of Acting


STUDIO A.C.T.

Liz Anderson   Filmmaking
Heidi Carlsen   Voice
Matt Chapman   Movement
Julie Douglas   Mask, Clown, and Movement
Francie Epsen-Devlin   Musical Theater
Paul Finocchiaro   Acting
W. D. Keith   On-Camera Acting
Drew Khalouf   Speech and Diction
Jessica Kitchens   Acting
Trish Mulholland   Auditioning Technique
Kari Prindl   Alexander Technique
Mark Rafael   Acting
Katie Rubin   Acting, Stand-Up
Naomi Sanchez   Musical Theater
Jonathan Spector   Introduction to Playwrighting
Laura Wayth   Acting

YOUNG CONSERVATORY

Jill MacLean   Craig Slaight Director of the
                         Young Conservatory

Emily Hanna   Young Conservatory &
                           Studio A.C.T. Coordinator

Andy Alabran   Acting
Christina Anselmo   Acting
Molly Bell   Musical Theater
Danielle Conover   Physical Theater
Nancy Gold   Physical Character, Acting
Dan Griffith   Movement
Emily Hanna   Acting
W. D. Keith   Director
Domenique Lozano   Director, Acting
Christine Mattison    Dance, Choreographer
Vivian Sam   Musical Theater, Dance
Dan Seda   Musical Theater
Trish Tillman   Acting
Valerie Weak   Acting
Krista Wigle   Musical Theater

Conservatory Accompanists
Thaddeus Pinkston, Naomi Sanchez, Lynden James Bair, Daniel Feyer

LIBRARY


Joseph Tally   Head Librarian  
G. David Anderson   Library Volunteer
Laurie Bernstein   Library Volunteer
Helen Jean Bowie   Library Volunteer
Bruce Carlton   Library Volunteer
Barbara Cohrssen   Library Volunteer
James Daniel   Library Volunteer
William Goldstein   Library Volunteer
Pat Hunter    Library Volunteer
Connie Ikert   Library Volunteer
Martha Kessler   Library Volunteer
Nelda Kilguss   Library Volunteer
Barbara Kornstein   Library Volunteer
Analise Leiva   Library Volunteer
Ines Lewandowitz   Library Volunteer
Richard Maggi   Library Volunteer
Patricia O’Connell   Library Volunteer
Roy Ortopan   Library Volunteer
Maida Paxton   Library Volunteer
Connie Pelkey   Library Volunteer
Christine Peterson   Library Volunteer
Dana Rees   Library Volunteer
Peter Schmid   Library Volunteer  
Roger Silver   Library Volunteer
Jane Taber   Library Volunteer
Susan Torres   Library Volunteer
Jean Wilcox   Library Volunteer
Marie Wood   Library Volunteer

A.C.T. thanks the physicians and staff of the Centers for Sports Medicine, Saint Francis Memorial Hospital, for their care of the A.C.T. company: Dr. Victor Prieto, Dr. Hoylond Hong, Dr. Susan Lewis, Don Kemp, P.A., and Chris Corpus, Clinic Supervisor.

 


A.C.T. is a constituent of Theatre Communications Group, the national organization for the nonprofit professional theater.

A.C.T. is a member of Theatre Bay Area, the Union Square Association, the San Francisco Chamber of Commerce, and the San Francisco Convention and Visitors Bureau.

    A.C.T. operates under an agreement between the League of Resident Theatres and
Actors' Equity Association, the union of professional actors and stage managers in the United States.

The directors and choreographers employed by A.C.T. at the American Conservatory Theater are members of the Stage Directors and Choreographers Society, a national theatrical labor union.


The scenic, costume, lighting, and sound designers in LORT theaters are represented by United Scenic Artists, Local USA-829 of the IATSE.


The scenic shop, prop shop, and stage crew are represented by Local 16 of the IATSE.

A.C.T. is supported in part by an award from the National Endowment for the Arts.

 

A.C.T. is supported in part by a grant from the Grants for the Arts/San Francisco Hotel Tax Fund.

Buy Tickets Subscribe Calendar Donate Now
© 2017 American Conservatory Theater-a tax-exempt 501c3 nonprofit organization. Number 94-6135772.
Privacy Policy | Contact Us